orzelbaner2

 

dsd

Kurs metodyczny w Regensburgu

W dniach 16 do 27 lipca 2018 r. brałam udział w projekcie Erasmus+  - "Szkoła na miarę europejską".  Projekt ten miał miejsce w Niemczech, w malowniczym bawarskim miasteczku, Regensburgu. Program projektu obejmował kurs metodyczny dla nauczycieli, w wymiarze 30 godzin tygodniowo, oraz mnóstwo innych atrakcji oferowanych przez szkołę językową Horizonte, a także przez samo miasto, które zapraszało uczestników do różnego rodzaju aktywności. W międzynarodowym gronie nauczycielskim dzieliliśmy się doświadczeniami, a  dzięki wykwalifikowanej kadrze prowadzącej poznawaliśmy nowe metody nauczania języków obcych. W ramach oferty szkoły językowej mogliśmy po niezapomnianej podróży statkiem zwiedzić klasztor Weltenburg oraz okazałą, w swoim kształcie nawiązującą do greckiej świątyni, budowlę o nazwie Walhalla/ Sala bohaterów/. Miałam okazję zwiedzić całą linię produkcyjną w  fabryce BMW oraz przyglądać się procesowi produkcji napoju z chmielu i pszenicy w miejscowym browarze. Sekrety budowy idealnych skrzypiec poznaliśmy u lutnika, a niezapomnianych doznań dostarczały nam koncerty organowe w Passau oraz jazzowe w Regensburgu. Braliśmy udział w przedstawieniach teatralnych, zwiedzaliśmy muzea i spacerowaliśmy brzegiem Dunaju. A to wszystko w międzynarodowym gronie nauczycielskim z Francji, Węgier, Czech, Słowacji i Szkocji. 

IMG 20180727 203949

IMG 20180721 124653

IMG 20180727 111954

 


 

Kurs językowy w Dublinie

W dniach 13-26 sierpnia 2018 r. nauczyciel chemii i matematyki  w naszej szkole p. Katarzyna Augustynek uczestniczyła w kursie doskonalącym język angielski w Dublinie w ramach projektu ERASMUS+. Przebywając w grupie nauczycieli oraz studentów  między innymi z Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Hiszpanii i Węgier miała możliwość poznać różnice i podobieństwa między systemami edukacji w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Niezwykle ciekawym przeżyciem było zapoznanie z kulturą irlandzką oraz z Irlandzką przyrodą, która swoim pięknem potrafi w sobie rozkochać każdego! 

P1040437

IMG 20180821 WA0004

 


 

Kurs metodyczny w Londynie

Wzięłam udział w projekcie w lipcu 2018 roku. Jako miejsce szkolenia metodycznego wybrałam Londyn i renomowaną szkołę St. Giles z ponad 60-letnią tradycją w nauczaniu języka angielskiego. Podczas 2-tygodniowego pobytu w Anglii, oprócz poznania nowoczesnych praktyk nauczania języka, udało mi się również zwiedzić zarówno Londyn, jak i 2 historyczne miasta: Stratford upon Avon i Oxford. Czas spędzony na Wyspie uznaję za niezwykle ciekawy, owocny i dający mi nowe spojrzenie na edukację.

Katarzyna Okoń

IMG 20180717 161708

IMG 20180718 161547

 IMG 20180720 131435

 


 

Kurs metodyczno-językowy w Edynburgu

W ramach projektu Erasmus+ na przełomie lipca i sierpnia 2018 wyjechałem na dwutygodniowy kurs metodyczno-językowy do stolicy Szkocji – Edynburga. Jako miejsce nauki wybrałem renomowaną szkołę językową Edinburgh School of English mieszczącą się przy historycznej Royal Mile – głównej ulicy starego miasta, prowadzącej z zamku królewskiego do pałacu Holyrood i obecnej siedziby szkockiego parlamentu. Dzięki udziałowi w projekcie, miałem możliwość poznać i wymienić doświadczenia z ludźmi z całego świata, w tym ze Szkocji, Anglii, Francji, Włoch i Hiszpanii. Kurs pozwolił mi pogłębić wiedzę na temat brytyjskiej kultury, odwiedzić wiele miejsc w tym najważniejsze zabytki Edynburga, słynną Bass Rock z rezerwatem ptaków morskich, szkockie góry, nadmorskie miejscowości, jak Oben i North Berwick oraz jeziora Loch Ness i Loch Awe. Podczas pobytu w stolicy Szkocji, mieszkałem u miejscowej rodziny na przedmieściach Edynburga, skąd niedaleko było do posiadłości samej J.K. Rowling. Cały wyjazd uważam bezcenne doświadczenie, które pomogło mi udoskonalić warsztat nauczyciela języka angielskiego.

Mateusz Fatyga

 

glen coe 2

 school

 


 

Kurs metodyczny w Dublinie

W dniach 16-29 lipca 2018 r. nauczyciel języka angielskiego i rosyjskiego w naszej szkole p. Piotr Leoniak uczestniczył w kursie metodycznym pt. „Teachers’ Refresher Course for Non-Native Teachers” w Dublinie w ramach projektu ERASMUS +. W czasie zajęć p. Piotr miał okazję poznać nowe metody nauczania języka oraz zaznajomić się z użyciem technik komputerowych na lekcjach. Przebywając w grupie nauczycieli języka angielskiego z Hiszpanii, Szwajcarii i Niemiec miał możliwość poznać różnice i podobieństwa między systemami edukacji w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Niezwykle ciekawym przeżyciem było zapoznanie z kulturą irlandzką, a do niezapomnianych wizyt należy m.in. wyjazd do Howth czy na Cliffs of Moher.

DSC06787

DSC06908

 


 

 

logo erasmus Kopia

Miło nam poinformować, że nasza placówka realizuje projekt „Szkoła na miarę europejską” w ramach programu ERASMUS + Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej. Jesienią 2016 r. nasi nauczyciele opracowali Europejski Program Rozwoju Szkoły. Program ten został zaakceptowany przez FRSE – Narodową Agencję Programu Erasmus +, która wiosną 2017 r. przyznała na realizację naszego projektu grant w wysokości 39 252 euro. W bieżącym roku jest to jedna z najwyższych dotacji Narodowej Agencji w skali całego kraju.
Projekt „Szkoła na miarę europejską” ukierunkowany jest na rozwijanie kompetencji językowych i metodycznych u nauczycieli naszej szkoły, zapoznanie z różnorodnymi metodami nauczania, kontakt i współpracę z nauczycielami z innych krajów Unii Europejskiej, podniesienie wyników nauczania w szkole, naukę tolerancji i akceptacji dla innych kultur. Dzięki udziałowi w projekcie nasza szkoła ma uzyskać wymiar prawdziwie europejski.
Projekt trwa półtora roku (czerwiec 2017-grudzień 2018). W ramach projektu 15 nauczycieli z naszej szkoły uda się na szkolenia zagraniczne do 5 różnych krajów UE. Będą się tam uczyć języków obcych, jak również poznawać metodykę ich sprawnego nauczania oraz zaznajamiać się z systemem szkolnictwa w innych krajach europejskich. Zajęcia odbywać się będą w 3 językach obcych: angielskim, niemieckim lub hiszpańskim.
Na stronie tej umieszczać będziemy informacje związane z poszczególnymi wyjazdami nauczycieli oraz ze wszelkimi szczegółami dotyczącymi realizacji projektu w ramach programu ERASMUS +.

1

Pierwszą osobą, która wzięła udział w szkoleniu latem 2017 r. była p. Agnieszka Bojanowska. Odwiedziła ona Malagę, piękne miasto na południu Hiszpanii. Powyżej widzimy Instytut Malaca, w którym miało miejsce szkolenie.
Przebywając w gronie nauczycieli z innych krajów UE i posługując się językiem hiszpańskim od rana do wieczora przez dwa tygodnie, p. Agnieszka miała możliwość pełnego „zanurzenia się” w języku i pogłębienia swoich umiejętności językowych. Pozwoliło jej to również na zapoznanie się z kulturą południa Hiszpanii, jego zabytkami i turystycznymi atrakcjami.

2

Kolejnym szkoleniem, w którym uczestniczyli nasi nauczyciele był tygodniowy kurs metodyczny w Hamburgu jesienią 2017 r. Udział w nim wzięły dwie panie germanistki: Edyta Walczyk i Bożena Sołdek.

3

Obie panie rozwijały swoje umiejętności metodyczne, doskonaląc swój warsztat pracy i podpatrując ciekawe metody wprowadzania na lekcji materiału leksykalnego czy gramatycznego. Po szkoleniu chętnie udawały się na spacery po portowym Hamburgu, odwiedzając jego najatrakcyjniejsze miejsca. Mieszkając u miejscowych rodzin, miały możliwość obcowania z językiem niemieckim niemal bez przerwy.

4

W grudniu 2017 r. odbyła się w naszej szkole Rada Pedagogiczna poświęcona realizacji projektu „Szkoła na miarę europejską”. O projekcie, jego założeniach i celach opowiedział koordynator p. Piotr Leoniak. W spotkaniu udział wzięła dyrekcja szkoły oraz wszyscy uczący w niej nauczyciele.

5

Spotkanie stało się również dobrą okazją do podzielenia się z Radą Pedagogiczną wrażeniami z odbytych już wyjazdów szkoleniowych. Panie Agnieszka Bojanowska, Edyta Walczyk i Bożena Sołdek opowiedziały o tym, czego nauczyły ich te kursy i co wniosły do ich pracy. Udzieliły również kilku praktycznych rad dotyczących mobilności dla przyszłych osób wyjeżdżających w ramach projektu. Odpowiadały też chętnie na pytania od zgromadzonej publiczności.

6