orzelbaner
 
dsd

Narodowe czytanie   

6.09.2019r. w naszej szkole odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie.

Akcja ta  rozpoczęła się w roku 2012 przy okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję publicznego czytania zorganizował ówczesny prezydent Polski Bronisław Komorowski. Pragnieniem pomysłodawców było, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Publiczne czytanie „Pana Tadeusza” odbyło się 8 września 2012 r. w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. W latach kolejnych publicznie odczytywane były fragmenty dzieł Aleksandra Fredry, fragmenty Sienkiewiczowskiej Trylogii, „Lalka” Bolesława Prusa, Sienkiewiczowskie „Quo vadis”, „Wesele” Wyspiańskiego. W ubiegłorocznym Narodowym Czytaniu, które odbyło się w roku upamiętniającym stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wzięła udział rekordowa liczba osób. Wszyscy zaangażowani w akcję przeczytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W ramach Narodowego Czytania Polacy czytają w kraju, w maleńkich miejscowościach i dużych miastach, w gronie kameralnym i podczas masowych wydarzeń. Czytają również Polacy mieszkający poza ojczyzną.

Tegoroczną edycję narodowego święta czytelniczego w naszej szkole przygotowały Panie Beata Molska, Joanna Kacperczyk i Małgorzata Ostrzyniewska. Aby uatrakcyjnić odbiór tekstów, uczniowie przygotowali również krótkie przedstawienie, ilustrujące czytaną treść.

DSC01438